Statsvetenskapliga institutionen

Områdesansvarig vid Statsvetenskapliga institutionen

Prefekt

PerOla Öberg
PerOla.Oberg@statsvet.uu.se
Telefon: 018- 471 63 15

Biträdande prefekt

Anna Michalski
anna.michalski@statsvet.uu.se
Telefon: 018- 18 471 34 50

Studierektor i statskunskap och
utvecklingsstudier

Nils Hertting
Nils.Hertting@statsvet.uu.se
Telefon: 018-471 5727

Biträdande studierektor

Pär Nyman
universitetslektor 
par.nyman@statsvet.uu.se
018 471 3376

Mattias Sigfridsson (Tjl)
Mattias.Sigfridsson@statsvet.uu.se
Telefon: 018-471 34 26

Studierektor för forskarutbildning

Helena Wockelberg
helena.wockelberg@statsvet.uu.se
Telefon: 018- 471 34 48

Studievägledare

Marie Nylund
studievagledare@statsvet.uu.se
Telefon: 018- 471 12 04

Anna Reuterhäll
studievagledare@statsvet.uu.se
Telefon: 018- 471 57 24

Studiesamordnare

Politices kandidatprogrammet
Marie Nylund
polkand@statsvet.uu.se
Telefon: 018-471 12 04

Utlandsstudier
Peter Smekal
peter.smekal@statsvet.uu.se
Telefon: 018-471 19 90

Politices masterprogram
Anna Reuterhäll
polmaster@statsvet.uu.se
Telefon: 018- 471 57 24

Praktiksamordnare

Politices kandidatprogrammet
Marie Nylund
Marie.Nylund@statsvet.uu.se
Telefon: 018-471 12 04

Politices masterprogram
Peter Smekal
Peter.Smekal@statsvet.uu.se
Telefon: 018-471 19 90

Studentexpedition

Måndag, onsdag: 13-15
Tisdag, torsdag: 9.30-11.30
Fredag: Stängt
Besöksadress: Gamla Torget 6
Telefon: 018-471 12 06

Adress

Statsvetenskapliga institutionen
Box 514
751 20 Uppsala
E-mail: statsvet@statsvet.uu.se
Fax: 018-471 16 35